Gjuha daneze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjuha daneze
Flitët në Danimarkë
Folësit
Përgjithshëm 5.5 milion
Taksonomia
Filogjeneza indo-evropiane
 gjermanike
  gjermanike veriore
   lindore skandinave
Statusi zyrtar
Zyrtare Danimarkë
Kodet e klasifikimit
ISO 639-1 da
ISO 639-2 dan

Gjuha Daneze (danishtja) është gjuhë zyrtare në Danimarkë. Gjuhë Indo-Evropiane i takon familjes së gjuhëve gjermane.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]