Jump to content

Nynorsk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e formave të gjuhës zyrtare të komunave norvegjeze. E kuqe është Bokmål, blu është Nynorsk dhe gri përshkruan zona neutrale.

Nynorsk (literalisht New Norwegian[1] ose New Norse[2]) është një nga dy standardet e shkruara të gjuhës norvegjeze, tjetra Bokmål. Nga 1885, kur parlamenti i shpalli ata zyrtar dhe të barabartë, deri në votimin e ri në vitin 1929, emrat e tyre ishin Landsmål dhe Riksmål. Standardi gjuhësor Landsmål u ndërtua nga gjuha norvegjeze Ivar Aasen gjatë shekullit të 19-të, për të siguruar një alternativë norvegjeze në danisht, e cila u shkrua dhe në një farë mase fliste në Norvegji në atë kohë. Standardi zyrtar i Nynorsk ka ndryshuar shumë. Një pjesë e vogël puristike e popullsisë Nynorsk ka qëndruar e vendosur me normën Aasen, e cila njihet si Høgnorsk (anglisht: Lartë e Norvegjisë, analoge me Gjermaninë e Lartë).

Në bashkësitë lokale, një e katërta e bashkive norvegjeze kanë deklaruar Nynorsk si formën e tyre zyrtare të gjuhës, dhe këto komuna përbëjnë rreth 12% të popullsisë norvegjeze. Nga komunat e mbetura, gjysma janë neutrale dhe gjysma kanë miratuar Bokmål si formën e tyre zyrtare të gjuhës[3]. Katër nga nëntëmbëdhjetë qarqet e Norvegjisë, Rogaland, Hordaland, Sogn og Fjordane dhe Møre og Romsdal, kanë Nynorsk si formën e tyre zyrtare të gjuhës. Këto katër së bashku përbëjnë rajonin e Norvegjisë Perëndimore.[4]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vikør, Lars S. (2015). "Norwegian: Bokmål vs. Nynorsk"Språkrådet. Språkrådet. Retrieved7 January 2017. ... two distinct written varieties: Bokmål (‘Book Language’) and Nynorsk (‘New Norwegian’).
  2. ^ Dictionary.com Unabridged (v 1.1 ed.). Random House, Inc.
  3. ^ "Ivar Aasen-tunet" Arkivuar 15 korrik 2018 tek Wayback Machine (in Norwegian Nynorsk). Nynorsk kultursentrum. 2015. Marrë 13 Nëntor 2015.
  4. ^ "Språkstatistikk – nokre nøkkeltal for norsk" Arkivuar 30 nëntor 2022 tek Wayback Machine. 2007-09-12.