Gjuha skoceze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skocisht
RajoniSkoci: Ultësira Skoceze, Ishujt Veriorë, Caithness, Arran dhe Campbeltown Ulster (Irlandë): Counties Down, Antrim, Londonderry, Donegal dhe Armagh
Folës amtare
110,000-125,000 (1999-2011)[1]

1.5 milion folës L2 (pa datë)[2]

Në regjistrimin e vitit 2011, të anketuarit treguan se 1.54 milionë (30%) janë në gjendje të flasin gjuhën skoceze.[3]
Familje gjuhësore
Latin
Statusi zyrtar
Gjuhë zyrtare në
Mbretëria e Bashkuar
Irlandë
Kodet gjuhësore
ISO 639-2sco
ISO 639-3sco
Glottolog[http://glottolog.org/resource/languoid/id/scot1243 scot1243[4] scot1243[4]]
ELPScots

Skocishtja është varieteti i gjuhës anglike që flitet në ultësirën Skoceze dhe në pjesë të Ulster (ku dialekti lokal njihet si Skocishtja Ulster)

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 7% e popullsisë (100,000-115,000) raportojnë duke përdorur Skocishten në shtëpi në regjistrimin e vitit 2011; 10,000 folës në Irlandë janë raportuar nga Ethnologue
  2. ^ SkocishtjaEthnologue (20th ed., 2017)
  3. ^ [1] Regjistrimi Skocez 2011
  4. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Scotët". [Glottolog|Glottolog 3.0.]Jena, Gjermani: Instituti Max Planck për Shkencën e Historisë Njerëzore.
  5. ^ Grant, William (1931). "Map 2". Scottish National Dictionary.
  6. ^ Gregg, R. J. (1972) The Scotch-Irish Dialect Boundaries in Ulster in Wakelin M.F., Patterns in the Folk Speech of The British Isles, London