Gjuha afrikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha afrikane
Flitet në: Afrika e Jugut, Namibia, Bocvana, Lesoto, Suazilandia
Vendi: Afrika e Jugut
Numri i folësve: 6,45 milion
Renditja:
Familja:
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Afrika e Jugut
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 af
ISO 639-2 afr
SIL afr


Gjuha afrikane (afrikanisht Afrikaans) - Gjuhë zyrtare në Afrikën e Jugut, e prejardhur nga holandishtja.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]