Jump to content

Gott mitt uns

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
“Gott mitt uns” në emblemën e Prusisë

Gott mitt uns (“Zoti me ne”) është shprehje gjermane e përdorur në heraldikë në Prusia (prej vitit 1701) dhe meë vonë nga ushtria gjermane gjatë periudhës që përfshinë Perandorinë Gjermane (1871 deri më 1918), Perandorinë e Tretë (1933 deri më 1945), dhe në vitet e hershme të Gjermaninë Perëndimore (1949 deri më 1962).

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kapitullin e parë të Ungjillit të Mateut, i referohet profecisë shkruar në Isaiah 7:14, duke komentuar emrin “Emanuel” si “Zoti me ne”.

“...Emanuel, që do të thotë: "Zoti me ne".” (Mateu 1:23)

Fjala u përdoreë për herë të parë në Gjermani nga Urdhri Teutonik.[1] Në shekullin e 17-të, fraza “Gott mitt uns” u përdor si një "fjalë fushore", një mjet njohjeje të ngjashme me një fjalëkalim[2] nga ushtria e Gustavus Adolphusbetejat e Breitenfeld (1631), Lützen (1632) dhe Wittstock (1636)Luftën Tridhjetëvjeçare.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Haldon, John (1999). Warfare, State and Society in the Byzantine World. Taylor & Francis, Inc. fq. 24. ISBN 978-1-85728-495-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Young, Alan R., red. (1995). The English Emblem Tradition: Volume 3: Emblematic Flag Devices of the English Civil Wars, 1642-1660 Index Emblematicus. University of Toronto Press. fq. xxiv. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Brzezinski, Richard (1993). The Army of Gustavus Adolphus (2): Cavalry (Men-at-Arms). Osprey Publishing. fq. 21. ISBN 1-85532-350-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)