Urdhri Teutonik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Urdhri Teutonik është një shoqëri fetare e gjermanëve katolik romak. Anëtarët e kësaj shoqërie janë të njohur si Kalorësit Teutonik që nga koha e kryqëzatat ushtarake mesjetare e deri në kohën moderne.

Urdhri është formuar në fund të shekullit XII në Palestinë dhe në mesjetë ka luajtur një rol të rëndësishëm për forcat e krishtera të kryqëzatës duke mbrojtur porte të rëndësishme në lindjen e afërt. Pas humbjes së ushtrive të krishtera në lindjen e afërt, urdhri u bartë në Transilvani më 1211 për të ndihmuar të krishterët hungarezë kundër endacakëve të racës turke, Kumanëve. Pas vitit 1225 urdhri, nën ndikimin e Papës hynë në shërbim të Hungarisë

Kronologjia e ngjarjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryqi në mburojen e kalorësve
Kryqi në mburojen e kalorësve

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Urdhri Teutonik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale