Mbretëria e Italisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Regno d'Italia
Mbretëria e Italisë
Flamuri i Italisë Stema e Italisë
Flamuri Stema
Moto: FERT
Himni kombëtar: Marcia Reale (1861-1943), La canzone del Piave (1943-1946)
 
 
Kryeqyteti
 • Roma (1971-1946)
 • Torino (1861-1865)
 • Firenca (1865-1871)

 • Qyteti më i madh Roma
  Gjuha zyrtare italian
  Forma e qeverisë Mbretëri kushtuese parlametare
  President [[
 • Viktor Emanueli II
 • Umberto I
 • Viktor Emanueli III
 • Umberto II
 • ]]
  Pavarësia
  17 Mars 1961
  Sipërfaqja [[Lista e shteteve sipas sipërfaqes|Vëndi i Italia, Shqiperia, Libia, Eritrea, Somalia, Etiopia, Dodekanes, Tietsin(Kina)-të]]
  310 190 km²
  Popullsia
   • totale
   • dendësia
  [[Lista e shteteve sipas popullsisë|Vëndi i Italia, Shqiperia, Libia, Eritrea, Somalia, Etiopia, Dodekanes, Tietsin(Kina)-të]]
  42 943 602 ([[1936]])
  Monedha Lira
  Zona kohore
   • në verë
  UTC+1
  UTC+2

  Mbretëria e Italisë ishte emri i supozuar nga shteti italian (17 mars 1861) pas luftërave Rilindjes luftuan nga Mbretëria e Sardenjës, paraardhësi i tij, për të arritur bashkimin e ekipit kombëtar italian.

  Nën sovranitetin e Mbretërisë së Italisë është themeluar në mënyrë të përsëritur një perandori koloniale që përfshinte fusha të mëdha në Afrikën Lindore, Libi dhe në Mesdhe, si dhe në Tietsin, Kinë. Mbretëria e Italisë mori pjesë në luftën e tretë të pavarësisë, disa luftërave koloniale dhe dy luftërat botërore.

  Ajo pushoi së ekzistuari në vitin 1946 kur u bë Republika e tanishme italiane pas një referendumi kushtetues, i cili shënoi lindjen e Republikës.

  Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]