Republika Sociale Italiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
[Repubblica Sociale Italiana] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)  (Italian)
1943–1945
Parimi: Per l'onore d'Italia
"For the honour of Italy"
Himni: 
Location of the Italian Social Republic within Europe in 1943
  Territory nominally administered by the RSI
  German Operational Zones (OZAV, OZAK)
Administrative divisions of the Italian Social Republic
Administrative divisions of the Italian Social Republic
GjendjaPuppet state of Nazi Germany[2][3]
Kryeqyteti
Qyteti më i madhRome
Gjuhët e zakonshme
Besimi
Roman Catholicism
Qeveria
Lloji i qeverisjesUnitary fascist one-party presidential republic under a totalitarian dictatorship
Duce 
• 1943–1945
Benito Mussolini
Plenipotentiary 
• 1943–1945
Rudolf Rahn
Epoka historike
8-19 September 1943
23 September 1943
25 April 1945
28 April 1945
1 May 1945
Ekonomia
MonedhaItalian lira
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Kingdom of Italy (Fascist)
Kingdom of Italy
Sot pjesë eItaly
  1. ^ +373 5 and +373 2.

Republika Sociale Italiane i njohur para dhjetorit 1943 si Shteti Republikan Kombëtar i Italisë ( italisht: Stato Nazionale Repubblicano d'Italia), por e njohur më gjerësisht si Republika e Salò ( italisht: Repubblica di Salò shte një shtet kukull nazisto-gjerman me njohje të kufizuar diplomatike që u krijua gjatë pjesës së mëvonshme të Luftës së Dytë Botërore, e cila qe ekzistente që nga fillimi i pushtimit gjerman të Italisë në shtator 1943 deri në dorëzimin e trupave gjermane në Itali në maj 1945.Pushtimi gjerman shkaktoi rezistencë të gjerë kombëtare kundër tij dhe Republikës Sociale Italiane, duke çuar në Luftën Civile Italiane .

Republika Sociale Italiane ishte mishërimi i dytë dhe i fundit i shtetit fashist italian, i udhëhequr nga diktatori italian Benito Musolini dhe Partia e tij Republikane Fashiste e reformuar antimbreterore. Shteti i sapo themeluar e shpalli Romën kryeqytetin e saj, por de facto ishte i përqendruar në Salò (prandaj emri i tij bisedor), një qytet i vogël në liqenin Garda, afër Breshias, ku kishte selinë Musolini dhe Ministria e Punëve të Jashtme. Republika Sociale Italiane ushtronte nominalisht sovranitetin në Italinë Veriore dhe Qendrore, por ishte kryesisht e varur nga trupat gjermane për të mbajtur kontrollin.

  1. ^ Giacomo De Marzi, I canti di Salò, Fratelli Frilli, 2005.
  2. ^ Renzo De Felice, Breve storia del fascismo, Milano, Mondadori (Collana oscar storia), 2002, pp. 120–121.
  3. ^ a b Pauley, Bruce F. (2003), Hitler, Stalin and Mussolini: Totalitarianism in the Twentieth Century Italy (bot. 2nd), Wheeling, Illinois: Harlan Davidson, fq. 228, ISBN 0-88295-993-X {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)