Trieste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trieste
Qytet
noform
Pamje nga Trieste
Stema_figura
Stema
Free Territory Trieste Flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Trieste is located in Itali
Trieste
Trieste

Koordinatat: 45°38′00″V 13°48′00″L / 45.63333°V 13.80000°L / 45.63333; 13.80000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Provinca Trieste
Kryetari i Bashkisë Roberto Dipiazza
Partia FI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 85,11 km2
Popullsia (2019) 203 232 banorë
Dendësia 2 387,87 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Triestini
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 34121-34151
Prefiksi 040
Shenjti mbrojtës Shën Gjusto nga Trieste
Dita e shenjtit 3 Nëntor
Koordinatat 45° 38′ 00″ Veri

13° 48′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.trieste.it


Trieste (sllovenisht: Trst) është një qytet dhe port detar në Italinë veri-lindore. Trieste ndodhet në fund të një rripi të ngushtë toke që shtrihet midis detit Adriatik dhe kufirit të Italisë me Slloveninë. Për shkak të vendndodhjes në skajin e Gjirit të Triestes ku kryqëzohen kulturat gjermanike, latine dhe sllave, gjatë gjithë historisë Trieste ka qenë e ndikuar nga këto kultura. Në 2009 Trieste kishte një popullsi prej rreth 205.000 banorë dhe është kryeqytet i rajonit autonom Friuli-Venezia Giulia dhe krahinës Trieste.

Trieste ishte një nga pjesët më të vjetra të monarkisë Habsburg nga 1382 deri 1918. Në shekullin e 19 ishte e porti më i rëndësishëm i një prej Fuqive të Mëdha të Evropës. Si një port i begatë në rajonin e Mesdheut, Trieste u bë qyteti i katërt më i madh i perandorisë austro-hungareze (pas Vjenës, Budapestit, dhe Pragës). Në periudhën e fundit të Perandorisë Austro-hungareze, ajo u shfaq si një qendër e rëndësishme në letërsi dhe muzikë. Megjithatë, rënia e Perandorisë austro-hungareze dhe bashkimi i Triestes me Italinë pas Luftës së Parë Botërore çoi në uljen rëndësisë së saj kulturore dhe tregtare. Edhe pse gëzoi një rigjallërim ekonomik gjatë viteve 30-të, pas Luftës së Dytë Botërore pësoi rënie për shkak të ndryshimeve të kufirit dhe gjatë gjithë Luftës së Ftohtë, Trieste ishte një qytet periferik i Evropës perëndimore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]