Gjuha katalane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha katalane
Flitet në: Spanjë, Andorrë, Itali dhe Francë
Vendi:
Numri i folësve: 7,7 Milionë (pasiv: 10,4 Milionë)
Renditja: Indogjermane
Familja: Romane
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Shpani dhe Andorra
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 ca
ISO 639-2 (B) cat (T)
SIL cat

Gjuha katalane është gjuhë që i takon familjes së gjuhëve romane. Përkrah gjuhës spanjolle, gjuha katalane është gjuhë zyrtareAndorrë, flitet edhe në Ishujt Baleare dhe në Valencia.