Komuniteti i Valencias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuniteti i Valencias
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema
Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Valencia
Kryetari i komunës Alberto Fabra Part
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23255 km2
Popullsia 5111706 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Vendasit Valencian 
valencià, -ana (va)
 
valenciano, -na (es)
Kodi Postal VC
Prefiksi +34 96
Faqja Zyrtare Generalitat Valenciana

Komuniteti i Valencias (Valencisht: Comunitat Valenciana; spanjisht: Comunidad Valenciana) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës. Është komuniteti i katërt më i populluar pas Andalusias, Katalonjës dhe Madridit me më shumë se 5.1 milion banorë[1]. Shpesh identifikohet me kryeqytetin e saj Valencia, i cili është qyteti i tretë më i madh në Spanjë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "El País Valencià perd habitants per primera vegada des de 1996". La Veu del País Valencià. 1 mars 2013. Marrë më 1 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuniteti i Valencias – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale