Kastil-Leoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Castile dhe León
Castilla y León (Spanjisht)
Castiella y Llión (Leonese)
Castela e León (galicisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Castile dhe León
Flag of Castile and León.svg
Flamuri i Castile dhe León
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Valladolid
Kryetari i komunës Juan Vicente Herrera
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 94222 km2
Popullsia 2558463 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal CL
Faqja Zyrtare Junta de Castilla y León

Castile dhe León (spanjisht: 'Castilla y León'; Castiella y Llión (Leonese); galiciane: 'Castela e León') është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Castile dhe León – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale