Asturia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Asturias)
Jump to navigation Jump to search
Asturias
Principado de Asturias (Spanjisht)
Principáu d'Asturies (asturisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Asturias
Flag of Asturias.svg
Flamuri i Asturias
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Oviedo
Kryetari i komunës Javier Fernández
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10604 km2
Popullsia 1,061,756 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Vendasit Asturian
asturiano, -na (es)
asturianu, -na (as)
Kodi Postal O
Faqja Zyrtare Gobierno del Principado de Asturias

Asturias (spanjisht: Principado de Asturias; Asturisht: Principáu d'Asturies) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asturias – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale