Provinca Ávila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Ávila
Provincia de Ávila
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Ávila.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Castile dhe León
Kryeqyteti Ávila
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8048 km2
Popullsia 171680 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: abulense

Ávila është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Ávila ka një popullsi prej 171680 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 8048 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]