Provinca Granada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Granada
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Granada (España).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Andalusia
Kryeqyteti Granada
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12531 km2
Popullsia 918072 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Vendasit English: Granadin
spanjisht: Granadino

Granada është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Granada ka një popullsi prej 918072 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12531 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]