Provinca Alicante

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Alicante
Alicante/Alacant
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Komuniteti i Valencias
Kryeqyteti Alicante
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5816.5 km2
Popullsia 1 945 642 banorë (2013 [1])
Të dhëna të tjera
Vendasit 'alacantí, -ina (va)
alicantino,-na (es)

Alicante është një provincë e komunitetit autonom Komuniteti i Valencias, në Spanjë. Alicante ka një popullsi prej 1 945 642 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5816.5 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]