Provinca Valencia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Valencia
Provincia de València (Spanjisht)
Província de València (valencisht)
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Komuniteti i Valencias
Kryeqyteti València
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10,763 km2
Popullsia 2,566,474 banorë (2013 [1])
Të dhëna të tjera
Vendasit valencians

Valencia është një provincë e komunitetit autonom Komuniteti i Valencias, në Spanjë. Valencia ka një popullsi prej 2,566,474 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 10,763 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]