Provinca Castellón

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Castellón
Castelló/Castellón
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Komuniteti i Valencias
Kryeqyteti Castelló de la Plana
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6679 km2
Popullsia 604,564 banorë (2012)
Të dhëna të tjera
Vendasit Castellonense

Castellón është një provincë e komunitetit autonom Komuniteti i Valencias, në Spanjë. Castellón ka një popullsi prej 604,564 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6679 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]