Kantabria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Cantabria)
Shko te: navigacion, kërko
Cantabria
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema
Flag of Cantabria (Official).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Santander
Kryetari i komunës Ignacio Diego Palacios
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5321 km2
Popullsia 593,121 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal CB [1]
Prefiksi +34 942
Faqja Zyrtare Gobierno de Cantabria

Cantabria është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndarjet administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Provincat[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Cantabria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale