Komuniteti i Madridit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuniteti i Madridit
Comunidad de Madrid (Spanjisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Komunitetit të Madridit
Flag of the Community of Madrid.svg
Flamuri i Komunitetit të Madridit
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Madrid
Kryetari i komunës Ignacio González González (PP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8030.1 km2
Popullsia 6,489,680 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal M
Faqja Zyrtare Comunidad de Madrid

Komuniteti i Madridit (spanjisht: Comunidad de Madrid) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuniteti i Madridit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale