Navara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Navarre)
Jump to navigation Jump to search
Navarre
Navarra (Spanjisht)
Nafarroa (baskisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Navarre
Flag Of Navarre.svg
Flamuri i Navarre
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Pamplona
Kryetari i komunës Uxue Barkos
Partia (Geroa Bai)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10391 km2
Popullsia 640,790 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Vendasit Navarrese, Navarro/a
Kodi Postal MU
Faqja Zyrtare Gobierno de Navarra

Navarre (spanjisht: Navarra; baskisht: Nafarroa) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Navarre – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale