Ekstremadura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Extremadura)
Jump to navigation Jump to search
Extremadura
Extremadura (Spanjisht)
Estremaura (estremenisht)
Population
 • Total1.097.744
Demonym(s)Extremaduran, Extremenian
extremeño' (m), extremeña
Websitewww.gobex.es

Extremadura (spanjisht: Extremadura; Extremaduran: Estremaura) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet më të populluara [1]
Pozita Komuna population_total
1 Badajoz 151,565
2 Cáceres 95,026
3 Mérida 57,797
4 Plasencia 41,392
5 Don Benito 36,660
6 Almendralejo 34,319
7 Villanueva de la Serena 26,076
8 Navalmoral de la Mata 17,386
9 Zafra 16,577
10 Montijo 16,267

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Source: INE, Instituto Nacional de Estadística (Spanjë). (01-01-2006). Real Decreto 1627/2006, de 29 de diciembre

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Extremadura – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale