Ishujt Baleare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ishujt Balearik)
Jump to navigation Jump to search
Ishujt Belearik
Illes Balears (katalonisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Ishujve Balearik
Flag of the Balearic Islands.svg
Flamuri i Ishujve Balearik
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Palma de Mallorca
Kryetari i komunës José Ramón Bauzà
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4992 km2
Popullsia 1106049 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Vendasit Balearic
balear (m/f)
balear (m/f)
Kodi Postal IB
Prefiksi +34 971
Faqja Zyrtare caib.es

Ishujt Belearik (katalane: Illes Balears) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ishujt Belearik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale