Provinca Segovia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Segovia
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag Segovia province.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Castile dhe León
Kryeqyteti Segovia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6920.65 km2
Popullsia 163701 banorë (2012)
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Segoviano/a

Segovia është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Segovia ka një popullsi prej 163701 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 6920.65 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]