Provinca Málaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Málaga
Provincia de Málaga
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag Málaga Province.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Andalusia
Kryeqyteti Málaga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7308 km2
Popullsia 1 652 999 banorë (2013 [1])
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Malagueño, Malacitano

Málaga është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Málaga ka një popullsi prej 1 652 999 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7308 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]