Provinca Cadiz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Provinca Cádiz)
Jump to navigation Jump to search
Provinca Cádiz
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag Cádiz Province.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Andalusia
Kryeqyteti Cádiz
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7436 km2
Popullsia 1180817 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: gaditano

Cádiz është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Cádiz ka një popullsi prej 1180817 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7436 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]