Provinca Almería

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Almería
Provincia de Almería
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag Almería Province.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Andalusia
Kryeqyteti Almería
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8774.87 km2
Popullsia 635850 banorë (2006)
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Almeriense, Urcitano

Almería është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Almería ka një popullsi prej 635850 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 8774.87 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]