Provinca Santa Cruz de Tenerife

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Santa Cruz de Tenerife
Provincia de Santa Cruz de Tenerife
Provincë
Stema_figura
Stema
Provincia de Santa Cruz de Tenerife - Bandera.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Ishujt Kanare
Kryeqyteti Santa Cruz de Tenerife
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3381 km2
Popullsia 1027914 banorë (2010)

Santa Cruz de Tenerife është një provincë e komunitetit autonom Ishujt Kanare, në Spanjë. Santa Cruz de Tenerife ka një popullsi prej 1027914 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 3381 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]