Provinca Valladolid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Valladolid
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Valladolid.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Castile dhe León
Kryeqyteti Bandera valladolid.svg Valladolid
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8110 km2
Popullsia 529159 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Vallisoletano/a

Valladolid është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Valladolid ka një popullsi prej 529159 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 8110 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]