Rajoni i Mursias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rajoni Murcia)
Jump to navigation Jump to search
Rajoni Murcia
Región de Murcia (Spanjisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Rajonit Murcia
Flag of the Region of Murcia.svg
Flamuri i Rajonit Murcia
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Murcia
Kryetari i komunës Alberto Garre (PP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11313 km2
Popullsia 1470069 banorë (2008)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal MU
Faqja Zyrtare Comunidad Autónoma de la Región de Murcia

Rajoni Murcia (spanjisht: Región de Murcia) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Rajoni Murcia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale