Melila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Melilla
Qytet autonom
noform
Stema_figura
Stema
Flag Melilla.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Melilla
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.5 km2
Popullsia 82,376 banorë (2011)
Dendësia 4,500 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.melilla.es

Melilla është një qytet autonom spanjoll prej 12.3 kilometra katrorë (4.7 sq mi) i vendosur në bregdetin verior të Afrikës, duke ndarë një kufi me Marokun.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndarjet administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Provincat[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]