Katalonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Katalonia)
Shko te: navigacion, kërko

Katalonia (Katalonisht : Catalunya ; Spanjisht : Cataluña ; Aranezisht ; Catalonha) është një Komunitet Autonom në Spanjën verilindore. Kryeqyteti i saj është Barcelona.

Katalonia mbulon një zone prej 32.114 km² dhe ka popullsi zyrtare prej 7.210.508. Në veri kufizohet me Francën dhe Andorrën, në perëndim me Aragonin, në jug me komunitetin Valencan dhe ne lindje me detin Mesdhe (580 km vije bregdetare). Gjuhe zyrtare janë katalonishtja, spanjishtja dhe aranezishtja.

Katalonia është rajon autonom i Spanjës, e cila ishte e pavarur gjatë viteve 1932-1934 dhe 1936-1939.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Catalonia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale