Aragoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Aragon)
Jump to navigation Jump to search
Aragon
Aragón (Spanjisht)
Aragón (aragonisht)
Aragó (katalonisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema
Flag of Aragon.svg
Flamuri i Aragon
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Zaragoza
Kryetari i komunës Luisa Fernanda Rudi
Partia (Partido Popular)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47719 km2
Popullsia 1277471 banorë (2006)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal AR
Faqja Zyrtare Gobierno de Aragón

Aragon (spanjisht: Aragón;Aragonisht: Aragón; katalane: Aragó) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Aragon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale