Rajoni i Mursias

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni Murcia
Región de Murcia (Spanjisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Rajonit Murcia
Flag of the Region of Murcia.svg
Flamuri i Rajonit Murcia
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Murcia
Kryetari i komunës Alberto Garre (PP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11313 km2
Popullsia 1470069 banorë (2008)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal MU
Faqja Zyrtare Comunidad Autónoma de la Región de Murcia

Rajoni Murcia (spanjisht: Región de Murcia) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Ndarjet administrative[redakto | përpunoni burim]

Provincat[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Rajoni Murcia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale