Provinca Salamanca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca Salamanca
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Salamanca.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Castile dhe León
Kryeqyteti Salamanca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12349.95 km2
Popullsia 352986 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Vendasit spanjisht: Salmantino/a, Charro/a

Salamanca është një provincë e komunitetit autonom Castile dhe León, në Spanjë. Salamanca ka një popullsi prej 352986 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12349.95 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]