Jump to content

Provinca Girona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca Girona
Província de Girona (katalonisht)
Popullsia
 • Gjithsej756.810
Emri i banorëveGironí, gironina (ca)

Girona është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Girona ka një popullsi prej 756,810 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5.905,00 km2.

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]