Galicia (Spanjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Galicia
Galiza
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Galicia-s
Flag of Galicia.svg
Flamuri i Galicia-s
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti
Kryetari i komunës Alberto Núñez Feijóo
Partia PPdeG
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29574.4 km2
Popullsia 2,765,940 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Vendasit Galician
galego, -ga (gl
gallego, -ga (es)
Kodi Postal ES-GA
Prefiksi +34 98-
Faqja Zyrtare Xunta de Galicia

Galicia (galiciane: Galiza) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Galicia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale