Valencia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valencia
Stacioni hekurudhor
Stacioni hekurudhor
Popullsia
 • Total809.267
Faqja zyrtarewww.valencia.es

Valencia është qyteti i tretë më i madh në Spanjë pas Madridit dhe Barcelonës. Valencia ndodhet në pjesën perëndimore të Detit Mesdhe.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i qytetit ishte Valentia kur u themelua nga romakët. Gjatë sundimit të muslimanëve në Spanjë, qyteti u quajtë Medina bu-Tarab (Qyteti i kënaqësisë) ose Medina at-Turab (Qyteti i shkretëtirës).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janari dhe shkurti janë muajtë më të ftohtë. Gjatë muajit janar, temperaturat arrijnë prej 13 deri 21 °C gjatë ditës, ndërsa gjatë natës arrijnë prej 4 deri 12 °C.

Muaji më i nxehtë është muaji gusht, ku temperaturat arrijnë prej 28–34 °C gjatë ditës, ndërsa gjatë natës arrijnë në 23 °C.

Temperaturat mesatare të detit është 15–16 °C gjatë dimrit[2][3] dhe 26–28 °C gjatë verës.[3][4] Average relative humidity is 60% in April to 68% in August.[5]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ "Temperatura Agua del Mar, Año 2012 – Registro de Datos". Foro.tiempo.com. Marrë më 2015-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Weather2Travel.com: Valencia Climate Guide". Marrë më 16 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Temperatura del agua del mar | El Tiempo en Valencia". Eltiempo.lasprovincias.es. 18 korrik 2010. Marrë më 2015-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Standard Climate Values. Valencia". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)