Jump to content

Bolonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bologna)
Bolonja
Bologna
Pamje nga Bolonja
Pamje nga Bolonja
Popullsia
 • Gjithsej (2.015) 386 298
Emri i banorëveBolognesi
{{{postal_code_type}}}
40121-40141
Faqja zyrtarewww.comune.bologna.it

Bolonja (italisht Bologna, ose Bulåggnadialektin bolonjez) është qytetItalinë veriore, kryeqendër e Qytetit Metropolitan të Bolonjës dhe e rajonit Emilja-Romanja me 386 298 banorë (2015), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 140,73 km², me një dendësi 2.742,43 banorë/km².