Bolonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bolonja
Bologna
Pamje nga Bolonja
Pamje nga Bolonja
Population
 • Total (2.015) 386 298
Demonym(s)Bolognesi
Websitewww.comune.bologna.it

Bolonja (italisht Bologna, ose Bulåggnadialektin bolonjez) është qytetItalinë veriore, kryeqendër e Qytetit Metropolitan të Bolonjës dhe e rajonit Emilja-Romanja me 386 298 banorë (2015), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 140,73 km², me një dendësi 2.742,43 banorë/km².