Xàtiva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xàtiva
Spanjisht : Játiva
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Bandera de Xàtiva (roja).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom Komuniteti i Valencias
Provinca Valencia
Qarku Kostera
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 760.60 km2
Popullsia 29.386 banorë
Dendësia 380 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 46800
Faqja Zyrtare http://www.xativa.es/


Xàtiva është qytet në Spanjën lindore, në provincën e Valencias. Në epokën Islame "Al Andalus", arabët sollën një teknologji për ta prodhuar letra në Xativa. Mbiemri i Shatibit i referohet emrit "Xativa".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xativa ishte i famshëm në kohën e romakëve, poashtu ishte i njohur në Evropën e hershme për prodhimin e letrave. Në shekullin e 12-të arabët sollën një teknologji për ta prodhuar letra në Xativa. Papa Kalisti III dhe Papa Aleksandri VI kanë lindur në këtë qytet. Poashtu ky qytet ka histori errësire i cili ishte në duar të Filip V, i cili pas fitores së "Luftës së Almnasës" gjatë "Luftës së Spanjës", ai urdhëroi të digjet qyteti.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]