Papa Kalisti III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Papa Kalisti III
Papa Callisto III
Kalisti III
papa i 209 i Kishës Katolike
C o a Callisto III.svg
Zgjedhja 8 prill 1455
Shugurimi peshkopal 20 prill 1455
Fundi papatit 6 gusht 1458
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Nikolla V
Pasardhësi Papa Piu II
Emri Alfonso de Borgia y Cabanilles
Lindja Xàtiva, 31 dhjetor 1378
Vdekja Roma, 6 gusht 1458
Varrimi Kisha Shën Mëria e spanjollëve në Monserrato

Papa Kalisti III (Alfonso de Borgia y Cabanilles l. 31 dhjetor 1378, Xàtiva - v. 6 gusht 1458, Roma) ishte papa i 209 i Kishës Katolike. [1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 prill 1455 dhe deri më 6 gusht 1458. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla V, ndërsa pasardhësi Papa Piu II.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ * (Anglisht) {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla V
Papë
8 prill 14556 gusht 1458
Pasardhësi 
Papa Piu II