Jump to content

Gregori III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori III
papa i 90 i Kishës Katolike
Zgjedhja 11 shkurt 731
Shenjtërimi 18 mars 731
Fundi papatit 28 nëntor 741
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori II
Pasardhësi papa Zaharia
Lindja Siria, 690 afërsisht
Vdekja Roma, 28 nëntor 741
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori III ( l. 690 afërsisht, Siria - v. 28 nëntor 741, Roma) ishte papa i 90 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 shkurt 731 dhe deri më 28 nëntor 741. Paraardhës i tij ishte papa Gregori II, ndërsa pasardhësi papa Zaharia.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori II
Papë
11 shkurt 73128 nëntor 741
Pasardhësi 
papa Zaharia