Gregori III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori III
papa i 90 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 11 shkurt 731
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 18 mars 731
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 28 nëntor 741
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Zaharia
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Siria, 690 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 28 nëntor 741
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori III ( l. 690 afërsisht, Siria - v. 28 nëntor 741, Roma) ishte papa i 90 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 shkurt 731 dhe deri më 28 nëntor 741. Paraardhës i tij ishte papa Gregori II, ndërsa pasardhësi papa Zaharia.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori II
Papë
11 shkurt 73128 nëntor 741
Pasardhësi 
papa Zaharia