Eutikjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Eutikjani
Eutychian.jpg
papa i 27 i Kishës Katolike
Zgjedhja 4 janar 275
Fundi papatit 7 dhjetor 283
Paraardhësi Papa Feliksi I
Pasardhësi Papa Kaio
Lindja Luni, qershor 228
Vdekja 7 dhjetor 283
Varrimi Katakombi i Shën Kalistit

Papa Eutikjani ( l. qershor 228, Luni - v. 7 dhjetor 283, ) ishte papa i 27 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 4 janar 275 dhe deri më 7 dhjetor 283. Paraardhës i tij ishte Papa Feliksi I, ndërsa pasardhësi Papa Kaio.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Feliksi I
Papë
4 janar 2757 dhjetor 283
Pasardhësi 
Papa Kaio