Aleksandri VII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Aleksandri VII
Alessandro VII
Aleksandri VII rituali nga Giovan Battista Gaulli
papa i 237 i Kishës Katolike
Zgjedhja 7 prill 1655
Shugurimi peshkopal 28 prill 1655
Fundi papatit 22 maj 1667
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Inoçenti X
Pasardhësi papa Klementi IX
Emri Fabio Chigi
Lindja Siena, 13 shkurt 1599
Vdekja Roma, 22 maj 1667
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Aleksandri VII (Fabio Chigi l. 13 shkurt 1599, Siena - v. 22 maj 1667, Roma) ishte papa i 237 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 7 prill 1655 dhe deri më 22 maj 1667. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti X, ndërsa pasardhësi papa Klementi IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti X
Papë
7 prill 165522 maj 1667
Pasardhësi 
papa Klementi IX