Martini V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Martini V
Martino V
papa i 206 i Kishës Katolike
C o a Martino V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 11 nëntor 1417
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 21 nëntor 1417
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 shkurt 1431
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Eugjeni IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Oddone Colonna
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Genazzano, 1368
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 20 shkurt 1431
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Martini V (Oddone Colonna l. 1368, Genazzano - v. 20 shkurt 1431, Roma) ishte papa i 206 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 nëntor 1417 dhe deri më 20 shkurt 1431. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XII, ndërsa pasardhësi papa Eugjeni IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XII
Papë
11 nëntor 141720 shkurt 1431
Pasardhësi 
papa Eugjeni IV