Jump to content

Martini V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Martini V
Martino V
papa i 206 i Kishës Katolike
Zgjedhja 11 nëntor 1417
Shenjtërimi 21 nëntor 1417
Fundi papatit 20 shkurt 1431
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori XII
Pasardhësi papa Eugjeni IV
Emri Oddone Colonna
Lindja Genazzano, 1368
Vdekja Roma, 20 shkurt 1431
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Martini V (Oddone Colonna l. 1368, Genazzano - v. 20 shkurt 1431, Roma) ishte papa i 206 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 nëntor 1417 dhe deri më 20 shkurt 1431. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XII, ndërsa pasardhësi papa Eugjeni IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XII
Papë
11 nëntor 141720 shkurt 1431
Pasardhësi 
papa Eugjeni IV