Theodhori I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Theodhori I
papa i 73 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 nëntor 642
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 14 maj 649
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Martini I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Jeruzalemi, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 14 maj 649
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Theodhori I ( l. ?, Jeruzalemi - v. 14 maj 649, ) ishte papa i 73 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 nëntor 642 dhe deri më 14 maj 649. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni IV, ndërsa pasardhësi Papa Martini I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni IV
Papë
24 nëntor 64214 maj 649
Pasardhësi 
Papa Martini I