Jump to content

Piu IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu IV
Pio IV
Pio IV rituali nga Bartolomeo Passarotti
papa i 224 i Kishës Katolike
Zgjedhja 25 dhjetor 1559
Shugurimi peshkopal 6 janar 1560
Fundi papatit 9 dhjetor 1565
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Pali IV
Pasardhësi Papa Piu V
Emri Giovanni Angelo Medici di Marignano
Lindja Milano, 31 mars 1499
Vdekja 9 dhjetor 1565
Varrimi Bazilika e Shën Marisë së Engjëjve dhe Dëshmorëve

Papa Piu IV (Giovanni Angelo Medici di Marignano l. 31 mars 1499, Milano - v. 9 dhjetor 1565, ) ishte papa i 224 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 dhjetor 1559 dhe deri më 9 dhjetor 1565. Paraardhës i tij ishte papa Pali IV, ndërsa pasardhësi Papa Piu V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Piu IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali IV
Papë
25 dhjetor 15599 dhjetor 1565
Pasardhësi 
Papa Piu V