Xhovani XIX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XIX
B Johannes XIX.jpg
papa i 144 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja qershor 1024
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi fra il 24 qershor e il 15 korrik 1024
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 9 nëntor 1032
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Romano dei conti di Tuscolo
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 9 nëntor 1032
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni XIX (Romano dei conti di Tuscolo l. ?, Roma - v. 9 nëntor 1032, Roma) ishte papa i 144 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më qershor 1024 dhe deri më 9 nëntor 1032. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti VIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Xhovani XIX - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti VIII
Papë
qershor 10249 nëntor 1032
Pasardhësi 
papa Benedikti IX