Feliksi III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Feliksi III
papa i 48 i Kishës Katolike
Zgjedhja 13 mars 483
Fundi papatit 1 mars 492
Paraardhësi papa Simplici
Pasardhësi papa Gelasi I
Lindja Roma, ?
Vdekja 1 mars 492
Varrimi Bazilika e Shën Palit jashtë mureve

Papa Feliksi III ( l. ?, Roma - v. 1 mars 492, ) ishte papa i 48 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 mars 483 dhe deri më 1 mars 492. Paraardhës i tij ishte papa Simplici, ndërsa pasardhësi papa Gelasi I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Simplici
Papë
13 mars 4831 mars 492
Pasardhësi 
papa Gelasi I